Президентът на КНСБ Пламен Димитров представлява работниците на България на Деветата Европейска регионална среща на високо равнище от 8 до 11 април в Осло. В нея участват премиера на Норвегия Йенс Столтенберг, Президента на Латвия Андрис Берзинш, министрите на труда и на финансите от 25 страни, представители на 51 европейски и централноазиатски страни членки на Международната организация на труда /МОТ/, представители на Международния валутен фонд /МВФ/, Световната банка /СБ/, ЕС, Европейската комисия /ЕК/, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/, Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/ и др.
„Кризата в Европа е драматична. А финансовата криза се превърна в криза на работните места. В някои страни вече има загуба на цяло поколение млади хора, оставени без работа, без обучение и вън от пазара на труда. Все повече хора стават неактивни и трайно безработни“, заяви министър-председателят на Норвегия Йенс Столтенберг.
Генералният директор на МОТ Гай Райдър изтъкна, че „сме изправени пред продължаваща икономическа криза в заетостта без очевидни признаци за решаване на проблема“. В речта си пред панела с участници на високо равнище той призовава конференцията да предложи „ефективни действия за постигане на възстановяване“. Според последните данни на МОТ, кризата е оставила безработни над 26,3 милиона европейци, което е с 10,2 милиона повече, отколкото през 2008 г., когато световната финансова криза избухна.
Данните показват също, че състоянието на заетостта продължава да се влошава след въвеждането на политиките за фискална консолидация. След краткия отдих през 2010-2011 г., ръстът на безработицата е подновен и не показва признаци на промяна към по-добро. Само през последните 6 месеца един милион души са загубили работата си в Европейския съюз.
Представители на европейски правителства, работодателски организации и синдикати дискутират на срещата проблемите, породени от продължаващото негативно влияния на финансовата и икономическата криза.
Приоритетите в обсъжданията са свързани с младежката безработица, със стимулирането на растежа, посредством създаването на повече и по-качествена заетост, с ролята на социалния диалог и колективното договаряне. Освен това на преден план са изведени и предизвикателствата на застаряващото общество.
„Възстановяване от кризата – кохерентни политики за растеж и работни места“ е главен панел в дискусията, която е на високо равнище и в която взимат участие Генералния директор на МОТ Гай Райдър, Европейският комисар по заетост, социални дейности и включване Ласло Андор, Мин Джу – заместник-управляващият директор на МВФ, Генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия, Оли Рен – заместник-председател на Европейската комисия и Хари Кириазис – изпълнителен заместник председател на гръцката федерация на предприятията, като представител на работодателите. На високо ниво е представена и Световната банка.
Представителят на работниците в този основен панел, президентът на КНСБ Пламен Димитров, акцентира върху влиянието на политиките на бюджетни икономии върху катастрофалния спад на заетостта, увеличаването на безработицата, бедността и социалното изключване сред широки маси от населението. Той посочи, че този тип политики действат проциклично, доколкото те намаляват потреблението и вътрешното търсене. Липсата на стимули за вътрешни и външни инвестиции забавя процеса на преструктуриране на икономиката, влияе негативно върху и без това ограничените възможности за експорт, а тези негативни тенденции съвкупно действат като депресивни фактори по отношение на икономическия растеж.
Фискалната стабилност и финансовата дисциплина, издигнати в култ от Тройката (МВФ, Европейската комисия и Европейската централна банка /ЕЦБ/) не могат да бъдат самоцел в стремежите за оздравяване икономиките на страните от „ грешната южна периферия „. Постоянно нарастващите социални неравенства и обществено напрежение задълбочават проблемите и разделението в Европа. Смисълът на „фундаменталните реформи „, които трябва да се състоят в „южната част“ на ЕС, не е в ограничаване на бюджетните разходи и засилени атаки срещу действащите договори и системите на колективно трудово договаряне, а в конкурентоспособност, базирана на иновации, нови технологии и инвестиции в човешки капитал.
Като представител на групата на работниците Пламен Димитров призова Тройката спешно да промени курса и да изостави несполучливия фокус върху бюджетни ограничения и орязване на разходите за труд. Трябва да възвърнем доверието, социалната кохезия и политическата стабилност. Ограничителните мерки в южните страни трябва да бъдат смекчени, а в тези с добри фискални позиции трябва да се даде допълнителен импулс на вътрешното търсене чрез публични инвестиции в инфраструктура, образование, здравни и други социални услуги.
Пламен Димитров настоя МОТ да бъде по-активен участник в процеса на интервениране по отношение на икономическата криза в Европа, предлагайки алтернативни мерки на тези от МВФ, ЕК и ЕЦБ. Групата на работниците очаква защита на колективното трудово договаряне, свободата на сдружаване, законодателство, съхраняващо заетостта, пенсиите и социалните разходи. Президентът на КНСБ призова да не се допуска (както това се случи в Испания, Португалия и Испания) реформите в трудовото законодателство и пазара на труда да бъдат за сметка нарушаването на утвърдени основни трудови стандарти и фундаментални принципи на МОТ.
/КРОСС/